1. صفحه اصلی
  2. /
  3. سرمایه گذاری
  4. /
  5. اسمارت آپ؛ تاثیر سرمایه گذاری خطر پذیر در رشد اکوسیستم استارت آپی

اسمارت آپ؛ تاثیر سرمایه گذاری خطر پذیر در رشد اکوسیستم استارت آپی

بازدید : 565
اسمارت آپ

چرا اکوسیستم استارت آپی کشور به سرمایه گذاران خطر پذیر نیاز دارد؟

ایده های خلاقانه و جذاب شاید هر از چند وقتی به ذهن هر کدام از ما برسد و تصمیم به پیاده سازی آنها بگیریم اما اکثر اوقات این ایده ها اجرایی نمی شوند و در حد ایده باقی می مانند و کم کم از یاد می روند. دلایل زیادی وجود دارد که خیلی از ایده ها پیاده سازی نمی شوند و چالش هایی متعددی وجود دارد که صاحبان ایده با آن روبرو هستند. آنها برای پیاده سازی درست ایده های خود غیر از این که نیاز به کلی تلاش بی وقفه و برنامه ریزی هدفمند دارند، باید دانش کافی و منابع مالی مورد نیاز را برای اجرای اهداف خود در اختیار داشته باشند. اما یادگیری دانش مورد نیاز، کسب تجربه کافی و تامین منابع مالی، مستلزم صرف زمان و انرژی زیادی هست که ممکن است خیلی از صاحبان ایده در این فرایند دلسرد و ناامید شوند. در این بین آن بخشی از صاحبان ایده که به خود باور دارند و استقامت بیشتری دارند کسب و کار خود را شروع می کنند و تا جایی که توان دارند پیش میروند اما دیر یا زود به نقطه ای می رسند که شاهد موفقیت مورد نظر خود نیستند و با این که کلی انرژی و هزینه صرف کرده اند دیگر تاب و توانی برای ادامه ندارند. در چنین وضعیتی چگونه می توان به این کسب و کار های پر تلاش کمک کرد تا نه تنها به حیات خود ادامه دهند بلکه الهم بخش سایر شرکت های کوچک باشند تا مسیر خود را برای رسیدن به موفقیت تا رسیدن به آن ادامه دهند؟! مراکز رشد، شتابدهنده ها، سرمایه گذاران، سرمایه گذاران خطر پذیر، سرمایه گذاران فرشته و… همه همگی تلاش می کنند در بخشی از رشد استارت آپ ها و شرکت های کوچک نقشی داشته باشند.

سرمایه گذاران خطر پذیر کیستند؟ و چطور اکوسیستم را تبدیل به جای بهتری می کنند؟!

سرمایه‌گذاری خطرپذیر که از آن با عنوان‌ سرمایه‌گذاری جسورانه هم یاد می شود نوعی از سرمایه گذاری است که گروهی از سرمایه گذاران بر روی استارت آپ ها و شرکت‌های کوچک با پتانسیل رشد بالا سرمایه‌گذاری می‌کنند. این سرمایه گذاران پول قرض نمی‌دهند بلکه در این شرکت‌ها سرمایه‌گذاری می‌کنند. استارت آپ ها و شرکت‌های کوچک در مراحل ابتدایی رشد و تکامل اقتصادی خود، مورد توجه سرمایه‌گذارانی قرار می گیرند که با ارزیابی موشکافانه خود، شکاف سرمایه و کمبود نقدینگی شرکت‌های کارآفرین را جبران می‌کنند و در گروه سهام‌داران آن‌ها قرار می‌گیرند. سرمایه‌گذار ریسک‌پذیر با مدیریت فعالانه و برنامه‌ریزی در توسعه مدل‌های راهبردی، در کسب‌وکار هدف و ارزش افزوده و افزایش قیمت سهام این شرکت‌ها نقش مهمی ایفا می‌کند. رونق و توسعه فعالیت‌های سرمایه‌گذاری ریسک‌پذیر موتور محرکه و محور اصلی رشد محصولات جدید و نوآوری در عرصه فناوری است.

اسمارت آپ یکی از شرکت هایی است که در حوزه ی سرمایه گذاری خطر پذیر و در بخش early stage  اکوسیستم کارآفرینی ایران فعالیت می‌کند. بنیان‌گذاران اسمارت‌آپ از دنیای کارآفرینی پا به عرصه سرمایه‌گذاری خطر‌پذیر گذاشته‌اند. نگاه کارآفرینانه آنان در کنار دانش حاصل از تعامل با استارتاپ‌های مختلف زمینه‌ساز توسعه یک مدل منتورینگ شده است که یکی از اصولی‌ترین آورده‌های غیر‌مالی اسمارت‌آپ در سرمایه‌گذاری‌هایش است. فعالیت های اسمارت آپ کمک شایانی به بهبود اکوسیستم استارت آپی در کشور کرده و باعث شده تا برخی از کسب و کار هایی که ممکن بود با شکست روبرو شوند، با هدایت به سمت مسیر درست و در اختیار قرار دادن بودجه ی مناسب قادر باشند به فعالیت خود ادامه دهند.

فهرست