1. صفحه اصلی
  2. /
  3. تفکر سیستمی
  4. /
  5. تفکر سیستمی: حلقه مفقوده در محیط کسب وکار ایران

تفکر سیستمی: حلقه مفقوده در محیط کسب وکار ایران

بازدید : 562
تفکر سیستمی

کافی است تابحال دست به کار گروهی یا آموزشی زده باشید. به صورت واضح برایتان روشن میشود که با اینکه “تفکر سیستمی”  راه نجاتی برای ما در همه ابعاد زندگی بوده در فرهنگ ما دچار ضعف فراوان است و همین باعث شده که به صورت یک نگرش پذیرفته نشود.

تعاریف موجود در کتاب‌های دانشگاهی و آکادامیک با مفاهیم سخت نیز یکی از علل اصلی ناشناخته ماندن این مفهوم است.

پس بیاید یک تعریف ساده از “تفکر سیستمی” را با هم مرور کنیم تا بتوانیم مفهوم آن را راحت تر درک کرده و ادبیات غیرقابل درک کتاب ها را دور بزنیم:

سیستم مجموعه از اجزا مرتبط به هم هستند که ادامه حیات هر یک از این اجزا به دیگری وابسته است و تفکر سیستمی به عنوان یک چهارچوب به ما کمک میکند تا در این مجموعه بهتر فکر کنیم، بهتر عمل کنیم و الگوهای مناسب مجموعه را بررسی کنیم.

آنچه حائز اهمیت است آن است که:

تفکر سیستمی تنها در دل تعاریف نمیگنجد، بلکه باید فراتر از همه تعریف های آسان و سخت رفته، به این چهارچوب عمل کنیم و آن را به عنوان راه نجات باور داشته باشیم تا به صورت نگرش کلی اکوسیستم بتوانیم از آن استفاده کنیم.

تفکر سیستمی میگوید اگر من نوعی جزئی از یک سیستم هستم و مکانیزمی در سیستم تعریف می شود به این فکر نکنم که این مکانیزم چگونه شرایط را برای من  راحت تر میکند، بلکه به این بیندیشم که این مکانیزم چگونه به حیات و بقا سیستم بیشتر کمک خواهد کرد.

البته نباید این موضوع را با انسانیت و نیکی اشتباه گرفت! این موضوع تنها معادله ای منطقی و واضح بوده که بقا هر یک از ما در گرو بقا و حیات اکوسیستم است.

برخلاف باورهای عمومی که تفکر سیستمی تنها راه حلی برای اکوسیستم ها و مجموعه هاست، تفکر سیستمی نیاز تک تک انسان هاست تا در نقش های مختلفشان بتوانند به درستی رفتار کرده و شرایط خود را بهبود ببخشند، در نقش پدر و مادر، مدیر یک سازمان، کارمند، بالاترین نقش تصمیم گیری در یک مجموعه و…

آثار تفکر سیستمی در اکوسیستم چه خواهد بود؟

اگر بتوانیم تفکر سیستمی را به عنوان نگرش اصلی اکوسیستم پایه گذاری کنیم نتیجه آن عمیق تر نگاه کردن و ریشه ای مواجه شدن با چالش ها و مسائلی است که روزانه در اکوسیستم ایران با آن رو به رو میشویم، لذا در همه مشکلات به دنبال علت اصلی وقوع گشته و سعی نمیکنیم با مسکن درد را آرام کنیم!

چه موانعی بر سر راه پایه گذاری این مفهوم وجود دارد؟

  • چهارچوب های ذهنی انسان ها که جزئی از وجود آنها شده پذیرش این مفهوم را برای آنها دشوار میکند.
  • مغز تفکر سیستمی توجه به روابط است نه موضوعات (اشیاء). و این به عکس عادت مرسوم است که اشیاء در درجه اول توجه قرار دارند.

برای درک بهتر این مفهوم مهم کلیپ بالانس را ببینید!

 

کلیپ بالانس ویدئویی با قدمت تقریبا ۳۰ ساله است که در سال ۱۹۸۹ توسط ولفگانگ و کریستوف لائن اشتین که دو برادر آلمانی هستند منتشر شد.

در این ویدئو به وضوح ابعاد مختلف تفکر سیستمی قابل مشاهده است. فیلم پنج نفر را نمایش می‌دهد که جز شماره‌ای که بر لباس‌شان است، تفاوتی با یکدیگر ندارند و نقش هر کدام به عنوان یک فرد و تاثیر رفتار هر کدام در مجموعه مشخص است.

سخن پایانی

تفکر سیستمی راه نجاتی برای همه استارتاپ هاست. برای آغاز این نگرش جدید باید به این باور برسیم که همه ما جزئی از سیستم هستیم و بقای هر یک از ما درگرو بقا سیستم می باشد. هر فردی باید پیش از هر چیز این تفکر را در خود نهادینه کرده و از خود شروع کند.

به قول قدیمی ها یک دست صدا ندارد…

 

فهرست