1. صفحه اصلی
  2. /
  3. مسئولیت اجتماعی شرکتی
  4. /
  5. چرا مسئولیت اجتماعی شرکتی مهم است؟

چرا مسئولیت اجتماعی شرکتی مهم است؟

بازدید : 626
مسئولیت اجتماعی شرکتی

مسئولیت اجتماعی، یعنی اینکه نسبت به محیط پیرامون خودمان، بی تفاوت نباشیم. این محیط می‌تواند، صنعت، کشور و در نهایت جهان باشد. مسئولیت اجتماعی بر پایه‌های عقلانیت و تفکر سیستمی بنا شده است.

مسئولیت اجتماعی شرکتی ( CSR – Corporate social responsibility ) به زبان ساده یعنی درک تاثیرات و نتایج فعالیت‌های کسب و کار شما بر محیط و اکوسیستی که با شما در ارتباط است و تلاش برای مثبت کردن این تاثیرات.

در  مسئولیت اجتماعی در ویکی‌پدیا این چنین تعریف شده : مسئولیت اجتماعی شرکت یک فرایند با هدف پذیرش مسئولیت کلیه فعالیت های شرکت و افزایش تاثیرات مثبتی که از طریق این فعالیت ها به محیط، مصرف ­کنندگان، کارکنان، جوامع، سهامداران ( کلیه افراد یا حوزه ­هایی که ذینفع محسوب می شوند ) وارد می­ شود، است.

 

چرا مسئولیت اجتماعی شرکتی مهم است؟

در عصری که زندگی می‌کنیم، بیش از حاکمان و دولتمردان، این تصمیمات مدیران عامل و صاحبان کسب‌وکار است که باعث تغییرات در جهان می‌شود. متاسفانه بسیاری از کسب‌وکارها، متوجه تاثیر تصمیماتشان بر محیط اطرافشان نیستند و برای کسب درآمدهای زودبازده، به هر وسیله‌ای متوسل می‌شوند.

 

آیا مسئولیت اجتماعی شرکتی یک نوع فعالیت بازاریابی است؟

یک اقدام صحیح در راستای مسئولیت اجتماعی شرکتی، باید آنقدر ساده و جذاب باشد که افراد به صورت خودخواسته و داوطلبانه راجع به آن صحبت ‌کنند. این حالت زمانی اتفاق می‌افتد که شما از روی حسن نیت و احساس مسئولیت در راستای حداکثر سازی تاثیرات مثبت خود اقدام کنید.

سیستمی فکر کنید

تفکر سیستمی بر این اساس استوار است که شما بخشی از یک کل هستید و با دیگر اجزا آن، تعامل دارید. فعالیت‌های شما روی دیگر اجزا تاثیر می‌گذارد و به طبع فعالیت‌ آنها نیز بر شما و زندگیتان تاثیر می‌گذارد. وقتی همه اجزای تصمیم‌گیرنده در سیستم به مفهوم مسئولیت اجتماعی پایبند باشند، سیستم سالم می‌ماند و رشد میکند. بدیهی است که در این شرایط شما و کسب و کارتان نیز رشد پایداری را تجربه خواهید کرد.

به نگرانی‌ها و دغدغه دیگران هم فکر کنید

وظیفه هر کسب‌وکاری است که نسبت به تاثیر اقداماتش بر بر محیط و اکوسیستم کنجکاو باشد. آگاهی از این تاثیرات، باعث می‌شود که دیگران را بهتر درک کنیم و برای رفع دغدغه‌های آنان، تصمیمات خود را مورد بازبینی قرار دهیم. اگر محصول جدیدی طراحی کرده‌اید، اگر در حال تدوین استراتژی رقابتی خود هستید، به این فکر کرده‌اید که این اقدامات چه تاثیراتی بر اکوسیستم شما خواهد گذاشت؟ اگر این تاثیرات منفی هستند،‌ وظیفه شماست که جلوی آن را بگیرید. به این فکر کنید که حیات شما به حیات اکوسیستم وابسته است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

فهرست